Date of death: Sunday 9 March 1919

Loading casualty records
ImageNameRegimentDate of death
Private Joseph Thomas Brown M2/100973Royal Army Service Corps09/03/1919
Major John Carlisle Decy Spedding Army Pay Department09/03/1919 (aged 43)
Serjeant Major James Anderson 61465Machine Gun Corps (Infantry)09/03/1919
Labourer Yu Chih Hai 75344Chinese Labour Corps09/03/1919
Serjeant Lloyd 10735South Wales Borderers09/03/1919
Private Cockle 27417East Lancashire Regiment09/03/1919
Rifleman John Burchett B/203019Rifle Brigade09/03/1919 (aged 24)
Private Lacey 2527396Canadian Infantry09/03/1919 (aged 28)
Private William John Shotter 59467Wellington Regiment, N.Z.E.F.09/03/1919 (aged 28)
Private Sydney Albert Silvester 20344Royal Army Veterinary Corps09/03/1919 (aged 28)
Leading Seaman Redman 231081Royal Navy, HMS Undine09/03/1919
Lance Corporal Pratt 398807Royal Engineers09/03/1919 (aged 24)
Major Thomas Henry Fielder Johnson Dorsetshire Regiment09/03/1919 (aged 39)
Lieutenant George King Sutherland Royal Engineers09/03/1919 (aged 30)
Lieutenant Colonel Alexander Royal Army Medical Corps09/03/1919 (aged 74)
Private Percy Burgess 53750Cheshire Regiment09/03/1919 (aged 19)
Private Maddocks M2/194783Royal Army Service Corps09/03/1919 (aged 34)
Lance Corporal Albert Clarke 18/468Durham Light Infantry09/03/1919 (aged 29)
Sapper Murphy 96199Royal Engineers09/03/1919 (aged 39)
Private David Thomas Cross 2927Hampshire Regiment09/03/1919 (aged 38)
Gunner Richardson 86831Royal Garrison Artillery09/03/1919 (aged 30)
Sepoy Rugha Singh 440389th Punjabis09/03/1919
Ersatz-Reservist Gustav Schmitz German Army09/03/1919
Private Jackson 25/30Northumberland Fusiliers09/03/1919
Private James Murray 263110Border Regiment09/03/1919 (aged 20)
Musketier Paul Schmidt German Army09/03/1919
Private Robert Jackson TR3/30404Training Reserve09/03/1919 (aged 21)
Private Leonard Greathead M2/099909Royal Army Service Corps09/03/1919 (aged 26)
Lance Corporal George Wood S/6541Black Watch (Royal Highlanders)09/03/1919 (aged 26)
Private William Kenneth Atkinson Kerns 663592Canadian Infantry09/03/1919 (aged 25)
Private Johnson 30021King's Own Yorkshire Light Infantry09/03/1919
Shipwright 1st Class William Edward Snell 104092Royal Navy, HMS Impregnable09/03/1919 (aged 56)
Sapper Valentine 1081006Canadian Railway Troops09/03/1919
Private William Waddilove Robinson 201148Welsh Regiment09/03/1919 (aged 21)
Soldat Marker German Army09/03/1919
Internierter Joseph Hirschmuller German Civilian09/03/1919
Labourer Min Chi Hsiao 50108Chinese Labour Corps09/03/1919
Porter Taijal Ali 271Indian Labour Corps09/03/1919
Private Clifford Reed 59128East Yorkshire Regiment09/03/1919 (aged 17)
Seaman Charles Moore 2396DRoyal Naval Reserve09/03/1919 (aged 44)
Bearer Lachhman 771183Army Bearer Corps09/03/1919
Driver Buffham T4/040794Royal Army Service Corps09/03/1919
Gunner Simister 73943Royal Field Artillery09/03/1919
Private Howe 49104Northamptonshire Regiment09/03/1919
Private Percy Ryan Clark 202578The Buffs (East Kent Regiment)09/03/1919 (aged 30)
Private Gagnon 439535Canadian Infantry09/03/1919 (aged 27)
Air Mechanic 1st Class Marsden 45905Royal Air Force09/03/1919
Rifleman Gumansing Rana 2045Assam Rifles09/03/1919
Corporal Donald Mcdonald 14286Royal Inniskilling Fusiliers09/03/1919 (aged 35)
Labourer Sun Kuan Lin 22621Chinese Labour Corps09/03/1919
Lance Corporal Pine 25719Worcestershire Regiment09/03/1919 (aged 25)
Labourer Liu Shun Ch'ing 75039Chinese Labour Corps09/03/1919
Private Uriah Collitt 2261Lincolnshire Regiment09/03/1919 (aged 31)
Private Lynch 31417Machine Gun Corps (Infantry)09/03/1919 (aged 35)
Rifleman Karnabahadur Chettri 4080Assam Rifles09/03/1919
Private Carroll 2204486Canadian Infantry09/03/1919 (aged 27)
Sapper William Arthur Jones 1460Australian Railway Corps09/03/1919 (aged 24)
Leading Seaman Alfred Coates VR/2971Royal Naval Canadian Volunteer Reserve09/03/1919 (aged 26)
Aircraftman 1st Class Harry Spence 102071Royal Air Force09/03/1919
Private Hayward 60128Royal Army Medical Corps09/03/1919
Private Thomas H. Anderson 252255Canadian Infantry09/03/1919 (aged 26)
Private Clarance Armitage T/389768Royal Army Service Corps09/03/1919 (aged 22)
Captain George Weston Keiller Royal Engineers09/03/1919 (aged 35)
Gefreiter Adolf Dierken German Army09/03/1919
Boy Bertram Jack Francis Blake 159637Royal Air Force09/03/1919 (aged 17)
Shoeing Smith Ryan 119821Royal Field Artillery09/03/1919 (aged 26)
Corporal Lee T/18380Royal Army Service Corps09/03/1919
Engine Room Artificer 4th Class Walter Roy Irvine M/31608Royal Navy, HMS Ramillies09/03/1919
Private Edward Clarence Core 66196Australian Army Medical Corps09/03/1919 (aged 24)
Private George Herbert Jefferson 120075Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)09/03/1919 (aged 30)
Rifleman Kelly 4010Royal Irish Rifles09/03/1919 (aged 38)
Internierter Fritz Marsche German Civilian09/03/1919
Labourer Partab Singh 2049Indian Labour Corps09/03/1919
Follower Ghani Miyan 95357Inland Water Transport, Royal Engineers09/03/1919
Private Hallam 75805Derbyshire Yeomanry09/03/1919
Private Albert George Green 306377Tank Corps09/03/1919 (aged 34)
Aircraftman 2nd Class William Arthur Westmacott 119299Royal Air Force09/03/1919 (aged 24)
Private Chappell 2173London Regiment (London Scottish)09/03/1919
Private George Kenneth Moas M2/147459Royal Army Service Corps09/03/1919 (aged 30)
Labourer Chao Yun Lu 108174Chinese Labour Corps09/03/1919
Bombardier Murray 296794Royal Garrison Artillery09/03/1919 (aged 26)
Private Briant 33380Royal Scots Fusiliers09/03/1919 (aged 28)
Boy 2nd Class Funnell J/93768Royal Navy, HMS Ganges II09/03/1919 (aged 15)
Rifleman Edward Maurice Hebditch 553241London Regiment (Queen's Westminster Rifles)09/03/1919 (aged 21)
Private Fred Vincent 135Royal Sussex Regiment09/03/1919 (aged 30)
Lance Bombardier O'brien 3083Royal Garrison Artillery09/03/1919
Private John Thomas 26444Royal Defence Corps09/03/1919 (aged 50)
Labourer Hanna Salim Tadros 14671Egyptian Labour Corps09/03/1919
Follower Sheikh Husain 2959Indian Army Remount Department09/03/1919
Sapper Arthur John Foley 386150Royal Monmouthshire Royal Engineers09/03/1919 (aged 37)
Serjeant Bothwell 9997Highland Light Infantry09/03/1919
Private Angus Mcalpine Mcnicol S/25918Argyll and Sutherland Highlanders09/03/1919 (aged 19)
Corporal George William Stapleton 17876Bedfordshire Regiment09/03/1919 (aged 23)
Private George Mason 28609Suffolk Regiment09/03/1919 (aged 21)
Landsturmmann Mathias Schabert German Army09/03/1919
Ersatz-Reservist Georg Schroeder German Army09/03/1919
Leading Seaman Cornelius Donovan 5639/ARoyal Naval Reserve09/03/1919 (aged 28)
Private Anderson 95880Northumberland Fusiliers09/03/1919
Bearer Nanhe 6576Army Bearer Corps09/03/1919
Pioneer Byng 321772Royal Engineers09/03/1919
Sepoy Masinga 255144th Merwara Infantry09/03/1919
Serjeant Pike 10690Essex Regiment09/03/1919
Gefreiter Michael Radtke German Army09/03/1919
Lieutenant Alfred Edward Challis Machine Gun Corps (Infantry)09/03/1919 (aged 29)
Private Michael Hogg 252816Manchester Regiment09/03/1919 (aged 36)
Corporal Robert Walker Bruce 4241Gordon Highlanders09/03/1919 (aged 36)
Lance Corporal Hogan 11611Yorkshire Regiment09/03/1919 (aged 27)
Musketier Wuebbo Elling German Army09/03/1919
Flight Serjeant Aubrey Parrott 1882Royal Air Force09/03/1919 (aged 22)
Private Thornton 1699Manchester Regiment09/03/1919
Private Frederick William Field 31001Royal Sussex Regiment09/03/1919 (aged 45)
Able Seaman Henry Pennington J/35931Royal Navy, HMS Sabre09/03/1919
Staff Serjeant Boswell 88913Royal Field Artillery09/03/1919
Follower Lana Janu Indian Labour Corps09/03/1919
Follower Jai Rama MT/18094Indian Medical Service09/03/1919
Private Charles Edward Alexander PLY/5717Royal Marine Light Infantry09/03/1919 (aged 46)
Lance Corporal Barry 359013The King's (Liverpool Regiment)09/03/1919
Private John Williams 19517Army Pay Corps09/03/1919 (aged 27)
Driver Thomas T4/247764Royal Army Service Corps09/03/1919
Kanonier Otto Pfuhz German Army09/03/1919
Driver James Macmorland 211612Royal Field Artillery09/03/1919
Gunner John Wilkinson 313989Canadian Field Artillery09/03/1919 (aged 28)
Gunner Down 187372Royal Garrison Artillery09/03/1919
Private George Henry Gibbs 53552Somerset Light Infantry09/03/1919 (aged 24)
Corporal David Francis Holland 100359Royal Field Artillery09/03/1919 (aged 35)
Corporal Fredrick Charles Slater 12799Bedfordshire Regiment09/03/1919 (aged 27)
Sapper Duncan Mclean 154155Canadian Railway Troops09/03/1919 (aged 53)
Private Harvey Bower 2021823Canadian Infantry09/03/1919 (aged 27)
Gefreiter Wilhelm Schloesser German Navy09/03/1919
Corporal Bryant 16509Gloucestershire Regiment09/03/1919
Private Seed M2/053502Royal Army Service Corps09/03/1919
Private Stephen Hunt 29684Cameron Highlanders09/03/1919 (aged 32)
Private Ernest Stevens 52613Manchester Regiment09/03/1919 (aged 37)
Internierter Wilhelm Derenthal German Civilian09/03/1919
Air Mechanic 2nd Class Artus Brunner 276895Royal Air Force09/03/1919 (aged 22)
Lance Corporal John W. Kirkman M/416996Royal Army Service Corps09/03/1919
Rifleman Watts R/5329King's Royal Rifle Corps09/03/1919 (aged 45)
Senior Reserve Attendant Pickles M/15705(PO)Royal Naval Auxiliary Sick Berth Reserve09/03/1919
Rifleman Robert Arthur Pattinson 306468West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)09/03/1919 (aged 45)
Private Coffey 422072London Regiment09/03/1919 (aged 34)
Private James Balfour 32057Royal Army Medical Corps09/03/1919 (aged 29)
Driver Smith T4/234386Royal Army Service Corps09/03/1919
Labourer Wang Hui Chieh 27695Chinese Labour Corps09/03/1919
Lance Corporal Marchant 8773Scots Guards09/03/1919
Sapper William Henry Thompson 17648Australian Engineers09/03/1919
Private James Brown Kirkup 250720Labour Corps09/03/1919 (aged 26)
Clerk 3rd Class West 190296Royal Air Force09/03/1919 (aged 48)
Private Corbett 81345The Queen's (Royal West Surrey Regiment)09/03/1919 (aged 19)
Lance Corporal William Morton Anderson 7115Northamptonshire Regiment09/03/1919 (aged 34)
Private Baker 300183Tank Corps09/03/1919
Aircraftman 1st Class Stanley Charles Schlamp 125000Royal Air Force09/03/1919 (aged 29)
Private Harry Wright M2/181767Royal Army Service Corps09/03/1919 (aged 28)
Private Walsh 47777Machine Gun Corps (Cavalry)09/03/1919 (aged 22)
Captain Burton Royal Army Service Corps09/03/1919
Sergeant Tom Stanworth 439815Canadian Infantry09/03/1919 (aged 23)
Private Henry Irvine M2/201294Royal Army Service Corps09/03/1919 (aged 22)
Trimmer Alexander Young Watt 6088/TSRoyal Naval Reserve09/03/1919 (aged 19)
Private John Parry PLY/2638(S)Royal Marine Light Infantry09/03/1919 (aged 19)
Fireman Wyness Mercantile Marine09/03/1919
Sepoy Shaik Amir 552110th Mahratta Light Infantry09/03/1919
Private Peter Ross TR/2/5272Training Reserve09/03/1919 (aged 20)
Private William Atkinson 19419East Yorkshire Regiment09/03/1919 (aged 22)
Gunner Robert Middlemas 92102Royal Field Artillery09/03/1919 (aged 26)
Private Gage 21823Middlesex Regiment09/03/1919 (aged 24)
Corporal Walter Lawrence Graves 205265Royal Air Force09/03/1919 (aged 27)
Sepoy Dhul Singh 535042nd Deoli Regiment09/03/1919
Seaman Percy Mclean NZ/1210Royal New Zealand Naval Reserve09/03/1919 (aged 31)
Private Herbert Arthur Hiscox 41909Northamptonshire Regiment09/03/1919 (aged 19)
Serjeant Twiselton M2/188715Royal Army Service Corps09/03/1919
Private Henry Quittenden 3/34435East Surrey Regiment09/03/1919 (aged 39)
Battery Serjeant Major Owen Roberts 310001Royal Garrison Artillery09/03/1919 (aged 45)
Schuetze Kurt Liebetreu German Army09/03/1919
Serjeant James Avison Teale 887514th (King's) Hussars09/03/1919 (aged 41)
Deck Hand Millar 3520/SDRoyal Naval Reserve09/03/1919
Private George William Newstead 240384Labour Corps09/03/1919 (aged 24)
Unteroffizier August Josef Schaefer German Army09/03/1919
Labourer Karam Bakhsh C/903Indian Labour Corps09/03/1919
Landsturmmann Josef Breuer German Army09/03/1919
Loading cemetery list
CemeteryCountryCasualtiesWith Life Story linksWith images
BASRA MEMORIALIraq1210
LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERYFrance531
LES BARAQUES MILITARY CEMETERY, SANGATTEFrance500
COLOGNE SOUTHERN CEMETERYGermany530
ETAPLES MILITARY CEMETERYFrance530
ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUENFrance300
MANCHESTER SOUTHERN CEMETERYUnited Kingdom310
CAIRO WAR MEMORIAL CEMETERYEgypt200
LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERYBelgium200
ST. PIERRE CEMETERY, AMIENSFrance210
ABERDEEN (TRINITY) CEMETERYUnited Kingdom200
NEW SOUTHGATE CEMETERYUnited Kingdom200
BIRMINGHAM (BRANDWOOD END) CEMETERYUnited Kingdom201
CHARLEROI COMMUNAL CEMETERYBelgium210
BELGRADE CEMETERYBelgium200
BASRA WAR CEMETERYIraq210
NOYELLES-SUR-MER CHINESE CEMETERYFrance200
HASTINGS CEMETERY, SUSSEXUnited Kingdom200
SHILLONG MEMORIALIndia200
PLYMOUTH (WESTON MILL) CEMETERYUnited Kingdom200
CANNOCK CHASE GERMAN MILITARY CEMETERYUnited Kingdom200
ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSIONFrance110
TOURGEVILLE MILITARY CEMETERYFrance100
TATURA GERMAN MILITARY CEMETERYAustralia100
TINCOURT NEW BRITISH CEMETERYFrance101
CITY OF PARIS CEMETERY, PANTINFrance120
LILLE SOUTHERN CEMETERYFrance100
ST. SOUPLET BRITISH CEMETERYFrance120
BORDEAUX (RUE JUDAIQUE) PROTESTANT CEMETERYFrance100
MIKRA BRITISH CEMETERY, KALAMARIAGreece100
MONASTIR ROAD INDIAN CEMETERYGreece100
CHACEWATER (ST. PAUL) CHURCHYARD EXTENSIONUnited Kingdom101
EXETER (EXWICK OR ST. THOMAS) CEMETERYUnited Kingdom100
JARROW CEMETERYUnited Kingdom100
SUNDERLAND (BISHOPWEARMOUTH) CEMETERYUnited Kingdom110
CITY OF LONDON CEMETERY AND CREMATORIUM, MANOR PARKUnited Kingdom110
LEYTONSTONE (ST. PATRICK'S) ROMAN CATHOLIC CEMETERYUnited Kingdom110
WALTHAMSTOW (QUEEN'S ROAD) CEMETERYUnited Kingdom110
MOUNTNESSING (ST. GILES) CHURCHYARDUnited Kingdom100
SOUTH SHOEBURY (ST. ANDREW) CHURCHYARDUnited Kingdom110
BRISTOL (GREENBANK) CEMETERYUnited Kingdom100
ALDERSHOT MILITARY CEMETERYUnited Kingdom110
GRAYSHOTT (ST. JOSEPH) ROMAN CATHOLIC CHURCHYARDUnited Kingdom110
PORTSMOUTH (HIGHLAND ROAD) CEMETERYUnited Kingdom103
PORTSMOUTH (KINGSTON) CEMETERYUnited Kingdom111
BROCKENHURST (ST. NICHOLAS) CHURCHYARDUnited Kingdom101
ORPINGTON (ALL SAINTS) CHURCHYARD EXTENSIONUnited Kingdom112
FORDWICH (ST. MARY) CHURCHYARDUnited Kingdom122
TUNBRIDGE WELLS CEMETERYUnited Kingdom100
LIVERPOOL (ANFIELD) CEMETERYUnited Kingdom110
MANCHESTER (PHILIPS PARK) CEMETERYUnited Kingdom100
GREAT SINGLETON (ST. ANNE) CHURCHYARDUnited Kingdom100
ST. HELENS CEMETERYUnited Kingdom100
BURNLEY CEMETERYUnited Kingdom110
ASPULL (ST. ELIZABETH OF HUNGARY) CHURCHYARDUnited Kingdom110
HASLINGDEN (HOLDEN HALL) CEMETERYUnited Kingdom110
NEWCHURCH-IN-ROSSENDALE (ST. NICHOLAS) CHURCHYARDUnited Kingdom101
SWINESHEAD (ST. MARY) CHURCHYARDUnited Kingdom100
GAINSBOROUGH GENERAL CEMETERYUnited Kingdom100
ABNEY PARK CEMETERYUnited Kingdom110
HIGHGATE CEMETERYUnited Kingdom120
LADYWELL CEMETERYUnited Kingdom101
ISLINGTON CEMETERY AND CREMATORIUMUnited Kingdom120
MILTON MALSOR (HOLY CROSS) CHURCHYARDUnited Kingdom100
OXFORD (OSNEY ST. MARY) CEMETERYUnited Kingdom100
BROOKWOOD MILITARY CEMETERYUnited Kingdom100
EPSOM CEMETERYUnited Kingdom100
WORTHING (BROADWATER) CEMETERYUnited Kingdom110
BIRMINGHAM (HANDSWORTH) CEMETERYUnited Kingdom110
BIRMINGHAM (LODGE HILL) CEMETERYUnited Kingdom110
WOOTTON BASSETT CEMETERYUnited Kingdom100
TIDWORTH MILITARY CEMETERYUnited Kingdom110
SHERIFF HUTTON (ST. HELEN AND HOLY CROSS) CHURCHYARDUnited Kingdom100
FAR HEADINGLEY (ST. CHAD) CHURCHYARDUnited Kingdom110
LEEDS (LAWNSWOOD) CEMETERYUnited Kingdom100
LEEDS (HAREHILLS) CEMETERYUnited Kingdom110
BELMONT HILLSIDE CEMETERYCanada110
VANCOUVER (MOUNTAIN VIEW) CEMETERYCanada120
VICTORIA (ROSS BAY) CEMETERYCanada120
MAALA CEMETERYYemen100
ARCHANGEL MEMORIALRussian Federation (North)110
HEVERLEE WAR CEMETERYBelgium100
HUY (LA SARTE) COMMUNAL CEMETERYBelgium110
HOUYET CHURCHYARDBelgium120
THEUX COMMUNAL CEMETERYBelgium110
SOLESMES BRITISH CEMETERYFrance100
AYETTE INDIAN AND CHINESE CEMETERYFrance100
ST. POL BRITISH CEMETERY, ST. POL-SUR-TERNOISEFrance110
RAMLEH WAR CEMETERYIsrael and Palestine (including Gaza)100
MOUNTFIELD (ALL SAINTS) CHURCHYARDUnited Kingdom110
PORTSLADE CEMETERYUnited Kingdom111
KNOCK CEMETERYUnited Kingdom110
LONGFORMACUS PARISH CHURCHYARDUnited Kingdom100
BRODICK PARISH CHURCHYARDUnited Kingdom110
GLASGOW (RIDDRIE PARK) CEMETERYUnited Kingdom100
HAMILTON WEST CEMETERYUnited Kingdom110
LLANFIHANGEL TRE'R BEIRDD (ST. MICHAEL) CHURCHYARDUnited Kingdom100
BANGOR (GLANADDA) CEMETERYUnited Kingdom100
LLANRUG (ST. MICHAEL) CHURCHYARDUnited Kingdom100
BODELWYDDAN (ST. MARGARET) CHURCHYARDUnited Kingdom110
BEIRUT WAR CEMETERYLebanese Republic100
GLASNEVIN (OR PROSPECT) CEMETERYIreland, Republic of110
VILLERS-BRETONNEUX MEMORIALFrance120
DUNDEE EASTERN NECROPOLISUnited Kingdom100
STE. MARIE CEMETERY, LE HAVREFrance100
TERLINCTHUN BRITISH CEMETERY, WIMILLEFrance100
GILLINGHAM (WOODLANDS) CEMETERY, KENTUnited Kingdom110
HIGHAM (ST. MARY) CHURCHYARDUnited Kingdom100
HUDDERSFIELD (EDGERTON) CEMETERYUnited Kingdom100
HULL (HEDON ROAD) CEMETERYUnited Kingdom100
BATLEY CEMETERYUnited Kingdom100
WIVENHOE (BELLEVUE ROAD) CEMETERYUnited Kingdom100
KENSAL GREEN (ALL SOULS') CEMETERYUnited Kingdom100
GOLDERS GREEN CREMATORIUMUnited Kingdom100
NEWNHAM (ST. NICHOLAS) CHURCHYARDUnited Kingdom111
KILBOWIE CEMETERYUnited Kingdom110
GAMRIE NEW PARISH CHURCHYARDUnited Kingdom100
DODDINGTON (ST. MARY) CHURCHYARDUnited Kingdom100
KEMPSTON CEMETERYUnited Kingdom110
POOLE (BRANKSOME) CEMETERYUnited Kingdom100
CARDIFF (CATHAYS) CEMETERYUnited Kingdom110
LLANFABON CEMETERYUnited Kingdom122
HESWALL (ST. PETER) CHURCHYARDUnited Kingdom101
LINDOW (ST. JOHN) CHURCHYARDUnited Kingdom111
RUNCORN CEMETERYUnited Kingdom100
WOODFORD (CHRIST CHURCH) CHURCHYARDUnited Kingdom101
UPPER STONDON (ALL SAINTS) CHURCHYARDUnited Kingdom110
HAMPTON LUCY (ST. PETER) CHURCHYARDUnited Kingdom100
HALIFAX (MOUNT OLIVET) CEMETERYCanada100
MUNDESLEY (ALL SAINTS) CHURCHYARDUnited Kingdom111
BANNINGHAM (ST. BOTOLPH) CHURCHYARDUnited Kingdom100
PONT-REMY BRITISH CEMETERYFrance100
COWPEN (ST. CUTHBERT'S) ROMAN CATHOLIC BURIAL GROUNDUnited Kingdom100
Loading regiments list
RegimentCasualties
Royal Army Service Corps15
German Army12
Royal Air Force9
Canadian Infantry7
Chinese Labour Corps6
Royal Field Artillery6
Royal Engineers5
Royal Garrison Artillery5
Indian Labour Corps4
Royal Naval Reserve4
Royal Army Medical Corps3
Manchester Regiment3
Machine Gun Corps (Infantry)3
German Civilian3
Northamptonshire Regiment3
Tank Corps2
Assam Rifles2
Army Bearer Corps2
Bedfordshire Regiment2
Canadian Railway Troops2
Royal Marine Light Infantry2
Labour Corps2
East Yorkshire Regiment2
Training Reserve2
Northumberland Fusiliers2
Royal Sussex Regiment2
German Navy1
14th (King's) Hussars1
Machine Gun Corps (Cavalry)1
Mercantile Marine1
Army Pay Department1
Army Pay Corps1
Indian Medical Service1
London Regiment (Queen's Westminster Rifles)1
Royal Defence Corps1
89th Punjabis1
44th Merwara Infantry1
42nd Deoli Regiment1
Royal Naval Canadian Volunteer Reserve1
Wellington Regiment, N.Z.E.F.1
Royal Monmouthshire Royal Engineers1
Royal New Zealand Naval Reserve1
Royal Navy, HMS Undine1
Royal Navy, HMS Sabre1
Royal Navy, HMS Ramillies1
Royal Navy, HMS Impregnable1
Royal Navy, HMS Ganges II1
Australian Railway Corps1
Royal Naval Auxiliary Sick Berth Reserve1
Royal Army Veterinary Corps1
Inland Water Transport, Royal Engineers1
Indian Army Remount Department1
The Buffs (East Kent Regiment)1
Egyptian Labour Corps1
Derbyshire Yeomanry1
Cheshire Regiment1
Gloucestershire Regiment1
Black Watch (Royal Highlanders)1
West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)1
Australian Engineers1
East Surrey Regiment1
Durham Light Infantry1
Lincolnshire Regiment1
Cameron Highlanders1
Essex Regiment1
Royal Scots Fusiliers1
Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)1
Argyll and Sutherland Highlanders1
Border Regiment1
Gordon Highlanders1
Royal Irish Rifles1
Highland Light Infantry1
Yorkshire Regiment1
London Regiment1
Middlesex Regiment1
Scots Guards1
110th Mahratta Light Infantry1
Hampshire Regiment1
East Lancashire Regiment1
Dorsetshire Regiment1
Welsh Regiment1
Somerset Light Infantry1
Worcestershire Regiment1
Royal Inniskilling Fusiliers1
Australian Army Medical Corps1
Canadian Field Artillery1
The Queen's (Royal West Surrey Regiment)1
King's Royal Rifle Corps1
London Regiment (London Scottish)1
Rifle Brigade1
Suffolk Regiment1
South Wales Borderers1
The King's (Liverpool Regiment)1
King's Own Yorkshire Light Infantry1
Loading parish list
ParishDioceseCasualtiesWith Life Story linksWith images
Edinburgh210
Dundee210
Aberdeen100
CreweCheshire East110
OtfordSevenoaks100
AndoverTest Valley110
BlythNorthumberland110
Paisley111
Glasgow110
Old Kilpatrick110
Kinross100
StondonCentral Bedfordshire110
Westruther100
Kilbride110
BangorGwynedd100
LlanrugGwynedd100
AbercynonRhondda Cynon Taf122
AdamsdownCardiff110
Cwm CadnantIsle of Anglesey100
Sheriff HuttonRyedale100
MountfieldRother110
CoggeshallBraintree110
South CerneyCotswold100
FordwichCanterbury111
GainsboroughWest Lindsey100
PastonNorth Norfolk111
StalhamNorth Norfolk111
RushdenEast Northamptonshire110
BlackrodBolton110
East HanneyVale of White Horse100
West CrewkerneSouth Somerset110
Hampton LucyStratford-on-Avon100
SingletonChichester100
Woodford cum MembrisDaventry101
RamsgateThanet110
Alderley EdgeCheshire East111
Kempston RuralBedford110